Çanakkale Savaşı’nın Öğretimi İçin Görsel Kaynaklar

Çanakkale Savaşının 100. yılının içerisindeyiz. Bu yıl medya ve kamuoyu Çanakkale Savaşını çokça konuşacak. Tarih eğitimcileri olarak bizim görevimizin popüler ve medyatik tartışmaların ötesinde, öğrencilerimizin bu önemli olayın farklı yönlerini derinlemesine anlamaları, tartışmaları ve kalıp yargıları sorgulamalarını sağlamak olduğunu düşünüyorum.

Türkiye’de on-line dijital tarih arşivciliğinin pek gelişmemesinden mütevellit, Çanakkale Savaşıyla ilgili güvenilir ve kapsamlı görsel kaynak sitesi maalesef henüz yok. Bu önemli konunun öğretiminde tarih öğretmenlerine biraz katkı sağlamak için, derste kullanabileceğimiz birinci el görsel kaynakları burada toplamaya çalıştım.

Görselleri bulmak için Google’da tarama yapmak yerine, konuyla ilgili güvenilir on-line dijital arşivleri (tabi ki yabancı!) taramayı tercih ettim. Bu, hem görsellerle ilgili bilgilerin güvenilirliği, hem de görsel (çözünürlük) kalitesi açısından önemliydi.  Görsellerin piksel boyutlarının yüksek olmasına özellikle dikkat edildi. Görsellerin büyük çoğunluğu güvenilir dijital arşivlerden alındı, ancak görsel kalitesi yüksek doküman içeren ama nispeten güvenilirliği düşük web sitelerinden de yararlanıldı.

Karikatür, tarihi harita, propaganda afişi, sanat resmi gibi tarih öğretimi açısından önemli görsel türlerine öncelik verildi. Ama fotoğraflar da ihmal edilmedi. Fotoğraflarda sahnenin çarpıcılığından ziyade, savaşı farklı yönleriyle anlatmalarına önem verildi. Bu açıdan cephe fotoğrafları kadar, cephe gerisi, askerlerin günlük yaşamı, esir askerler gibi konuları ele alan fotoğraflar da tercih edildi. Görsellerin savaşın iki tarafını dengeli bir biçimde yansıtmasına özellikle dikkat edildi.

Elbette bulduğum tüm görselleri burada paylaşmama imkan yok. Görsellerin altında, alındığı kaynaklar hakkında bilgi veriyorum. Daha fazla görsel kaynak için bu adreslere bakabilirsiniz.

Ayrıca, Çanakkale Savaşıyla benim gözümden kaçan ve burada yararlanılmayan başka güvenilir on-line arşivlerin adreslerini benimle paylaşırsanız sevinirim.

 

 ÇANAKKALE SAVAŞI GÖRSELLERİ 

 KARİKATÜRLER 

Alman Karikatürü: Hilale Takılan Deniz Aslanı

3a51392u
Çanakkale’de Hilal’e (Osmanlı Devleti) takılan Deniz Aslanını (Büyük Britanya) gösteren Alman karikatürü. Kaynak: ABD Kongre Kütüphanesi Dijital Arşivi (www.loc.gov). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Amerikan Karikatürü: Savaş Sonrasında Sultan ve Kayzer 

gallipoli-cartoon
Kaynak: http://punch.photoshelter.com

 

Osmanlı Gazetelerinde Çıkan  Karikatürler

karikatur 1
Servet-i Fünun’da yayınlanan bir karikatür. Kaynak: Avcı, H. E. (2015). Dünya Medyasında Çanakkale Savaşları. İstanbul: Timaş. Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

karikatur 2
Karagöz dergisinde yayınlanan bir karikatür. Kaynak: Avcı, H. E. (2015). Dünya Medyasında Çanakkale Savaşları. İstanbul: Timaş. Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

PROPAGANDA AFİŞLERİ

Afişler 1. Dünya Savaşı sırasında kamuoyuna yönelik propaganda faaliyetlerinin en önemli araçlarından biriydi. Burada Osmanlı Devleti’nin seferberlik ilanını konu alan afişler ve İngilizler tarafından yapılan Çanakkale Savaşı konulu afişler yer alıyor. Buradaki İngiliz afişleri  daha çok Avustralya ve Yeni Zelanda kamuoyuna yönelik olarak ve gençlerin orduya katılmalarını teşvik amacıyla kullanılmıştır.

Osmanlı Afişleri:Seferberlik var. Asker olanlar silah altına.

3 Ağustos 1914’de Osmanlı Hükümeti’nin Genel Seferberlik ilan etmesi sonrasında, hazırlanan afişlerle bu durum halka duyuruldu.

seferberlik afisi
Kaynak: http://acasam.comu.edu.tr
seferberlik 2
Kaynak: http://acasam.comu.edu.tr

 

İngiliz Propaganda Afişi : “Çanakkale’den bir çağrı: Coe, gelmiyor musun?”

canakkaleden

 

İngiliz Propaganda Afişi : “Tepeyi aldık, gel ve tutmamıza yardım et!”  

Australian_poster
Kaynak: Australian War Memorial dijital arşivi (https://www.awm.gov.au).

 

İngiliz Propaganda Afişi : “Gelibolu’daki Arkadaşların Seni Çağırıyor. Futbol ve Tenis Maçı Zamanı Değil.”

3g11204v2
Kaynak: ABD Kongre Kütüphanesi Dijital Arşivi (www.loc.gov). Not: Türkçede de kullanılan, Farsça kökenli “hakî” kelimesi, Hindistan yoluyla İngilizceye “khakî” olarak geçmiştir. Asker üniformasının rengi olması sebebiyle, bu afişte “asker üniforması” anlamında kullanılmıştır. Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

İngiliz Propaganda Afişi: Çanakkale’den Avustralya’ya Çağrı 

Kaynak: Imperial War Museums Dijital Arşivi (http://www.iwm.org.uk).

İngiliz Propaganda Afişi

Kaynak: Imperial War Museums Dijital Arşivi (http://www.iwm.org.uk).

 


HARİTALAR 

 İngilizler Tarafından Yapılan (1921) Savaş Haritası  

harita 1b
Sir Julian S. Corbett tarafından İngiliz resmi belgelerine dayanılarak yazılan ve 1921 yılında yayınlanan History of the Great War (Naval Operations, Vol. II) isimli eserde yer alan Çanakkale Savaşları Haritası. Kaynak: http://www.naval-history.net. Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

18 Mart 1915 Deniz Savaşını Gösteren İngiliz Haritası (1921)  

18 mart 1915
1921 yılında yayınlanan History of the Great War (Naval Operations, Vol. II) isimli eserde yer alan, 18 Mart 1915 Deniz Savaşını anlatan İngiliz haritası .Kaynak: http://www.naval-history.net. Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Boğazın Girişini Koruyan Türk Tabyalarının Ateşi ve İtilaf Gemilerinin Güzergahı 

WW1Book-RN2-143
1921 yılında yayınlanan History of the Great War (Naval Operations, Vol. II) isimli eserde yer alan belgeye göre, 19 Şubat 1915 tarihinde yapılan ilk deniz saldırısında İtilaf Donanmasının harekatı ve Türk Tabyalarından açılan ateş. Kaynak: http://www.naval-history.net. Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.
WW1Book-RN2-157 (1)
1921 yılında yayınlanan History of the Great War (Naval Operations, Vol. II) isimli eserde yer alan haritaya göre, 25 Şubat 1915 tarihinde yapılan deniz saldırısında İtilaf Donanmasının harekatı ve Türk Tabyalarından açılan ateş. Kaynak http://www.naval-history.net. Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Gelibolu Yarımadasının Güneyindeki Mevziler 

WW1Book-RN2-328
1921 yılında yayınlanan History of the Great War (Naval Operations, Vol. II) isimli eserde yer alan İngiliz haritasına göre Gelibolu Yarımadasının güney ucundaki askeri mevziler .Kaynak: http://www.naval-history.net. Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Bir Türk Haritasına Göre Gelibolu’da Durum  

turk haritasi
Kara savaşında Gelibolu Yarımadasındaki durumu gösteren bir Türk Haritası. Kaynak: http://alh-research.tripod.com. Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Siper Haritaları 

Kara savaşının en yoğun yaşandığı cephe olan Anafartalar’da siper haritaları. İtilaf siperleri kırmızı, Türk siperleri mavi ve yeşille gösterilmiş.

anzacforcedisposition_1a
Kaynak: http://alh-research.tripod.com. Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

AWM4-1-53-5part3_3qaa1
Kaynak: http://alh-research.tripod.com. Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

29th-Inf-Bde__10th_Irish-Div_hill_60_1a
Kaynak: http://alh-research.tripod.com. Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

SANAT RESİMLERİ 

Kumkale’de Türk Askerlerinin Hücumu

3a14509u
Alman Illustrirte Zeitung gazetesinde 1915 yılında yayınlanan ve Kumkale’de Türk Askerlerinin hücumunu gösteren metal baskı resmi. Kaynak: ABD Kongre Kütüphanesi Dijital Arşivi (www.loc.gov). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

İttifak Askerleri Çanakkale’de El Ele

175_008
Avusturyalı Ressam Emil Ranzenhofer’in (1864 – 1930) fırçasından Alman, Avusturya, Bulgar ve Türk Askeri Çanakkale’de el ele. Bu resim muhtemelen propoganda amaçlı kartpostal resmi olarak yapılmıştır. Kaynak: http://ranzenhofer.info

 

Gelibolu’dan Eve Dönüş

anzac-017
“The homecoming from Gallipoli” (1916), Ressam: Walter Armiger Bowring. Yeni Zelanda’ya dönen ANZAC gazilerinin gemiden inişi. Kaynak: http://www.nzhistory.net.nz. Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 İtilaf Kuvvetleri Çekilirken

gall-012
“The evacuation of Suvla Bay”, (1915), Geoffrey Stephen Allfree. Suvla Koyundan tahliye sırasında İtilaf Donanmasının ateşi. Kaynak: Kaynak: http://www.nzhistory.net.nz. Not: Aşağıdaki fotoğraflar arasında benzer bir sahnenin gerçeğini gösteren bir fotoğraf yer almaktadır. Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Simpson ve Eşeği

Eşeğiyle yaralı ANZAC askerlerini taşıyan Simpson (John Simpson Kirkpatrick) karakteri  Avustralya’da yaratılan ANZAC tarihsel kimliğinin en önemli figürlerinden birisidir. 25 Nisan 1915’de Gelibolu’ya gelen Simpson, çıkarmanın ilk haftalarında engebeli arazide yaralanan askerleri eşeğiyle taşımış ve yaklaşık üç hafta sonra cephede hayatını kaybetmiştir. Savaşın hemen sonrasında film, şarkı, resim ve kitaplara konu olan Simpson ve eşeği efsanesi doğmuştur. Günümüzde bazı tarihçiler bu efsaneyi sorgulasa da, Simpson ve eşeği ANZAC anlatısını en önemli popüler unsurlarından birisi olmaya devam etmektedir.

simpson-donkey-painting
“Private Simpson, D.C.M., & his donkey at Anzac” (1918), Horace Millichamp Moore-Jones. Kaynak: http://www.nzhistory.net.nz. Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

SIMPSON_AND_HIS_DON
Simpson ve eşeğini tasvir eden bir heykel. Kaynak: Wikipedia

 

TARİHİ EŞYALAR

Türk Askerler Tarafından Kullanılan Ayakkabı

REL-15539
Çanakkale’de Türk Askerler tarafından kullanılan bir ayakkabı. Kaynak: Australian War Memorial dijital arşivi (https://www.awm.gov.au).

 

Cephede Toplanmış Şarapnel Parçaları 

REL-03435
Avustralyalı bir ANZAC askeri tarafından savaş meydanından toplanan şarapnel parçaları. Kaynak: Australian War Memorial dijital arşivi (https://www.awm.gov.au).

 

Kurşunla Delinen Günlük 

RC10055-John-Crofts-diary-bullet-hole

Avustralyalı bir ANZAC askerinin Türk tarafından atılan bir kurşunla ile delinen günlüğü. Kaynak: Australian War Memorial dijital arşivi (https://www.awm.gov.au).

 

Bir Türk Askerinin Künyesi 

REL36904
Türk Askerlerine ait bir künye. Kaynak: Australian War Memorial dijital arşivi (https://www.awm.gov.au).

 

 

Bir ANZAC Askerinin Künyesi

REL39804
ANZAC Askerlerine ait bir künye. Kaynak: Australian War Memorial dijital arşivi (https://www.awm.gov.au).

 

 

 

Osmanlı Kahramanlık Nişanı 

REL-15317
1. Dünya Savaşı’nda verilen ve Sultan Mehmet Reşad tuğrası taşıyan Osmanlı Nişanı. Kaynak: Australian War Memorial dijital arşivi (https://www.awm.gov.au).

 

Çanakkale Konulu Avustralya Madalyonu

Başlıksız2
Savaş sırasında (1915) Avustralya’da Çanakkale Savaşı için basılan bir madalyon. Kaynak: Australian War Memorial dijital arşivi (https://www.awm.gov.au).

 

 

 

Avustralya’da Çanakkale Savaşı Yıl Dönümü İçin Yapılmış Rozet (1919)

REL39126
Avustralya’da 1919 yılında Çanakkale Savaşı anısına yapılan rozet. Kaynak: Australian War Memorial dijital arşivi (https://www.awm.gov.au).

 

 Avustralya’da Çanakkale Savaşı  Hatıra Parası (2014)

Başlıksız3
Avustralya’da Çanakkale Savaşı için 2014 yılında bastırılan özel para. Kaynak: Australian War Memorial dijital arşivi (https://www.awm.gov.au).

 

FOTOĞRAFLAR 

18 Mart 1915’de Boğaza Saldıran  İtilaf Filosu

 

Dardanelles_fleet-2
Kaynak: Wikipedia.org Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

İtilaf Askerleri ve Donanması Bozcaada’da 

N6908984_JPEG_1_1
Kaynak: Fransa Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi (http://gallica.bnf.fr). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

 Gökçeada’ya Demirlemiş İtilaf Donanması 

1354
Gökçeada açıklarındaki İtilaf Donanmasını ve adadaki asker kapmlarını gösteren hava fotoğrafı. Kaynak: http://www.kingscollections.org Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

ANZAC Askerlerinin Çıkarması 

landing-boats-anzac
25 Nisan 1915 tarihinde Anzak Koyuna çıkartma için filikalara binmiş Yeni Zelandalı piyadeler. Kaynak: http://www.nzhistory.net.nz Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

New Zealand and Australian soldiers
25 Nisan 1915 tarihinde Anzak Koyuna çıkartma yapan Avustralya ve Yeni Zelandalı ANZAC Askerleri. Kaynak: http://www.nzhistory.net.nz Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Kayıkla Karaya Top Taşıma

N6908171_JPEG_1_1
Kaynak: Fransa Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi (http://gallica.bnf.fr). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Suvla Koyu’nda İtilaf Kuvvetleri Deposu 

N6945783_JPEG_1_1DM
Kaynak: Fransa Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi (http://gallica.bnf.fr). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Tüfek Çatmış Dinlenen Türk Askerleri 

20342B
Kaynak: ABD Kongre Kütüphanesi Dijital Arşivi (www.loc.gov). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

Seddülbahir’de Türk Topu 

N6952370_JPEG_1_1DM
Kaynak: Fransa Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi (http://gallica.bnf.fr). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Boğaz’da Bir Türk Topu 

176_tarih_00325
Tabyada ağaç dalları ile kamufle edilmiş bir top bataryası ve topçu askerler. Kaynak: http://www.bahcesehir.edu.tr/akademik/arastirma-merkezleri/baugam Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Türk Tayyare Topu: Harp Mecmuası’ndan

Harp Mecmuası, Osmanlı Harbiye Nezareti tarafından 1915-1918 tarihleri arasında çıkarılan propaganda amaçlı bir dergidir. Çanakkale Savaşıyla ilgili en önemli görsel kaynaklardan birisidir. 1915 Yılında yayınlanan Harp Mecmuası sayılarının birçoğunun kapağı Çanakkale Savaşını konu almaktadır. Harp Mecmuası, Başbakanlık Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından aslı ve Latin harflerine transkrisiyon edilmiş nüshası birlikte olmak üzere yayınlandı. Aşağıdaki web adresinden tüm sayılarının kopyasını PDF formatında indirebilirsiniz:

http://www.byegm.gov.tr/turkce/harpmecmuasi

Aşağıdaki resmin  PDF formatında asıl ve Latin harflerine çevrilmiş nüshası için tıklayın 

 

canakkalede_ucaksavar_topu

                                                                  

 

Türk Makineli Tüfek Birliği 

3a36960p
Kaynak: ABD Kongre Kütüphanesi Dijital Arşivi (www.loc.gov). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Çanakkale’de Türk Ordusunda Kullanılan Mavzer (Mauser) Marka Tüfek

RELAWM00308
Kaynak: Australian War Memorial dijital arşivi (https://www.awm.gov.au).

 

Bir Sırtın Üzerinde Harekata Hazır Türk Birliği

tepede turk askerleri
Kaynak: http://acasam.comu.edu.tr Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Çanakkale’de Hindistanlı Topçular

Indian Light Artillery
Çanakkale Cephesinde İngiliz Ordusu bünyesinde savaşan Hindistanlı topçu askerler. Kaynak: http://www.ww1photos.com. Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

Çanakkale’de Senegalli Askerler 

1294
Bir Fransız gemisinin güvertesinde Fransız Ordusunda bulunan Senegalli Askerler. Kaynak: http://www.kingscollections.org Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

İngiliz Motosiklet Birliği

N6908664_JPEG_1_1DM
Kaynak: Fransa Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi (http://gallica.bnf.fr). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

İngiliz Deniz Uçağı

1199
Çanakkale Cephesinde görev yapan bir İngiliz deniz uçağı. Kaynak: http://www.kingscollections.org Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

İngiliz Zeplini 

1201
Çanakkale Cephesinde görev yapan bir İngiliz Hava Kuvvetlerine ait bir zeplin. Kaynak: http://www.kingscollections.org Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Boğazda Bir Alman Denizaltısı: U-21 ve Yüzbaşı Otto Hersing

Yüzbaşı Otto Hersing komutasındaki Alman denizaltısı U-21 Çanakkale savaşında önemli bir rol oynamıştır. Bu denizaltı iki büyük İngiliz savaş gemisini (25 Mayıs 1915 günü HMS Triumph ve 27 mayıs 1915 günü HMS Majestic) torpilleyerek batırmıştır. Bu olaylardan sonra İngilizler büyük savaş gemilerini Türk mevzilerini bombalama görevinden çekerek Mondros Limanına demirlediler. U-21 Almanların Birinci Dünya Savaşında en başarılı denizaltılarından biri olmuştur.

U-21’in 3 Boyutlu Modeli 

u-21
Kaynak: http://www.turbosquid.com/3d-models/3ds-german-submarine-ww1-1/404157

 

U-21’in Kaptanı Yüzbaşı Otto Hersing

hersing_otto
Kaynak: http://uboat.net/wwi/men/commanders/123.html

 

U-21’in Çanakkale’de Batırdığı İngiliz Savaş Gemileri 

HMS_Majestic
HMS Majestic. Kaynak: http://www.wikipedia.org Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

HMSTriumph-IWM-Q40369
HMS Triumph. Kaynak: http://www.wikipedia.org Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

HMS Majestic Batarken 

113488292
Kaynak: http://www.gettyimages.com Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

HMS Triumph’un Batış Haritası! 

WW1Book-RN3-P04
1921 yılında yayınlanan History of the Great War (Naval Operations, Vol. II) isimli eserde yer alan ve U-21’in HMS Triumph’u batırmasını anlatan İngiliz haritası. Kaynak: http://www.naval-history.net. Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

 

Kuş Bakışı Siperler 

siperler
Bomba Tepe (İngilizlerin isimlendirmesiyle Hill 60) civarındaki siperlerin savaş sırasında havadan çekilmiş bir fotoğrafı. Kaynak: http://alh-research.tripod.com Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.
ss
Bomba Tepe (Hill 60) ve civarının günümüzdeki görünüşü.  Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Türk Siperleri 

turk siperi 2
Kaynak: http://acasam.comu.edu.tr Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

 

turk siperleri 1
Kaynak: http://acasam.comu.edu.tr Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

 İngiliz Siperlerden Türk Siperlerine Bakış 

1156
Kaynak: http://www.kingscollections.org Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Siperden Periskopla Bakan Bir İngiliz Askeri

N6908463_JPEG_1_1DM
Kaynak: Fransa Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi (http://gallica.bnf.fr). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

Kapalı Bir İngiliz Siperi

N6908506_JPEG_1_1DM
Kaynak: Fransa Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi (http://gallica.bnf.fr). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Bir Fransız Siperi 

N6909040_JPEG_1_1DM
Kaynak: Fransa Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi (http://gallica.bnf.fr). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

İngilizlere Yakalanan Kamufle Olmuş Bir Türk Askeri 

N6908613_JPEG_1_1
Kaynak: Fransa Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi (http://gallica.bnf.fr). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

İngilizler Tarafından Esir Alınan Türk Askerleri 

N6908457_JPEG_1_1
Kaynak: Fransa Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi (http://gallica.bnf.fr). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Türkler Tarafından Esir Edilen İtilaf Askerleri: Harp Mecmuasından

 PDF Dosyası için tıklayın.   

 

Türk Esire Su Veren İngiliz Askeri

N6908453_JPEG_1_1DM
Kaynak: Fransa Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi (http://gallica.bnf.fr). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

 Türk Berber ve ANZAC Askeri

turk esir beber
İngilizler tarafından esir edilen bir Türk askeri bir Anzak askerini traş ediyor. Kaynak: http://www.kingscollections.org Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

İngiliz Askerler Gözetiminde Denize Giren Türk Esirleri 

1288
Kaynak: http://www.kingscollections.org Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

İtilaf Bombardımanı Sonrasında Seddülbahir’de  Türk Tabyaları

N6908177_JPEG_1_1DM
Kaynak: Fransa Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi (http://gallica.bnf.fr). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

N6908185_JPEG_1_1DM
Kaynak: Fransa Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi (http://gallica.bnf.fr). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Savaş Sırasında Gömülen Türk Şehitlerin Mezarları 

1228
Savaş Sırasında Gömülen Türk Şehitlerin Mezarları. Kaynak: http://www.kingscollections.org Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Mehmetçiğe Saygı Anıtı: ANZAC Askerini Taşıyan Türk Askeri 

61378101

 

Yaralı İngiliz Askerleri

N6908458_JPEG_1_1DM
Kaynak: Fransa Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi (http://gallica.bnf.fr). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 Yak bir Sigara!

1315
Yaralı askerin sigarasını yakan İngiliz sıhhıyeci. Kaynak: http://www.kingscollections.org Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Yaralı Arkadaşını Taşıyan Bir Fransız Askeri

N6909047_JPEG_1_1DM (1)
Kaynak: Fransa Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi (http://gallica.bnf.fr). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

 

İtilaf Kuvvetlerine Ait Bir Atlı Ambülans 

N6908503_JPEG_1_1DM
Kaynak: Fransa Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi (http://gallica.bnf.fr). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

İngiliz Askerlerine Cenaze Töreni

1282
Kaynak: http://www.kingscollections.org Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Gemi Güvertesinde Cenaze Töreni

N6909115_JPEG_1_1DM
Kaynak: Fransa Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi (http://gallica.bnf.fr). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 Savaşta Tavuk Kümesi! 

1357
İngiliz askerler tarafından yetiştirilen tavuklar. Kaynak: http://www.kingscollections.org Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

Savaş Arasında Denizde Eğlenen İtilaf Askerleri 

N6908451_JPEG_1_1DM
Kaynak: Fransa Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi (http://gallica.bnf.fr). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

İtilaf Kuvvetleri Çekilirken 

IWM_HistList_burning_store
İtilaf Kuvvetleri Çanakkale’den çekilirken, savaş gemilerinden Suvla Koyuna açılan taciz ateşi. Kaynak: Australian War Memorial Dijital Arşivi (https://www.awm.gov.au).

 

 

İstanbul’da Çanakkale Zaferini Kutlamak İçin Yapılan Askeri Tören (1915)

N9043717_JPEG_1_1DM
Kaynak: Fransa Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi (http://gallica.bnf.fr). Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

 

ÖNEMLİ ŞAHSİYETLER 

Seyit Onbaşı 

Çanakkale Savaşının kuşkusuz en önemli figürlerinden Seyit Onbaşı Harp Mecmuası’nın 2. sayısının kapağında yer almıştır.

PDF formatında asıl ve Latin harflerine çevrilmiş nüsha için tıklayın

 

219

 

Yarbay Mustafa Kemal 

Harp Mecmuasının (4. sayı) kapağını süsleyen bir diğer önemli Çanakkale kahramanı Yarbay Mustafa Kemal. Kireçtepe’de Şehitlik Anıtının önünde.

PDF formatında asıl ve Latin harflerine çevrilmiş nüsha için tıklayın

420567a0_mecmua

 

Otto Liman von Sanders: Çanakkale’de Osmanlı Ordusunu komuta eden Alman General

Otto_Liman_Von_Sanders
Kaynak: Wikipedia Büyük boyutlu resim için üzerine tıklayın.

Arıburun Kuzey Grubu Komutanı Esat Paşa

Esat Paşa  Çanakkale cephesinde kara savaşının kazanılmasında birinci derecede rol oynayan Osmanlı komutanıdır. Aşağıdaki fotoğrafta 1917 yılında Çanakkale Savaş alanını ziyaret eden Alman İmparatoru  2. Wilhelm’e eşlik etmektedir.

Kaiser Wilhelm II. auf Gallipoli
Kaynak: Wikipedia.org

 

Reklamlar

Çanakkale Savaşı’nın Öğretimi İçin Görsel Kaynaklar” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s